صفحه اصلی > اخبار

عضو هیئت‌مدیره انجمن صنفی تولیدکنندگان بتن سبک اتوکلاو شده در گفت‌وگو با «صما »:

بلوک سبک بتنی هوادار اتوکلاو شده یا بتن هوادار اتوکلاوی (Autoclaved Aerated Concrete - AAC) همان بتن گازی سبک یا متخلخل است. این نام برای بتن هوادار تولیدشده در اروپا در نظر گرفته‌شده است. ساخت این محصول به روش اختلاط و پخت مواد اولیه انجام می‌گیرد .

Johan Axel Erikson مهندس آرشیتکت سوئدی پس از آزمایش‌ها متعدد دریافت که اگر عمل‌آوری این مواد در حرارت و فشار زیاد انجام شود، یک محصول بتنی متخلخل با مقاومت بالا به دست می‌آید که به علت وجود حباب‌های گاز در آن، یک عایق خوب نیز محسوب می‌شود. این محصول پس از تغییراتی در فرمولاسیون Autoclaved Aerated Concrete و به‌اختصار AAC نام گرفت. در حال حاضر، با تغییرات کوچک در فرمولاسیون و فرایند مربوط به AAC ، تغییرات چشمگیری در ساختار آن فراهم آمده و این تغییرات موجب تقویت ویژگی‌های فیزیکی و مکانیکی AAC شده است. در سال‌های اخیر بیش از ۴۵۰ تولیدکننده در ۴۱ کشور جهان AAC را تولید و به بازار عرضه می‌کنند.

محمد مسعود رستگار عضو هیئت‌مدیره انجمن صنفی تولیدکنندگان بلوک سبک اتوکلاو شده AAC بابیان این‌که این محصول جزء به‌روزترین محصولات در دنیا است گفت: اکثر کشورهای پیش رفته در حال حاضر بزرگ‌ترین مصرف‌کننده این محصولات هستند.

وی گفت: در دنیای پیشرفته امروزی و با توجه به پیشرفت‌های صورت گرفته در زمینه‌های مختلف علمی، صنعت بتن دچار تحول گردیده است، تولید بتن سبک اتوکلاو شده حاصل همین پیشرفت است. بتنی که علاوه بر کاهش بار مرده ساختمان از نیروی وارد به سازه در اثر شتاب زلزله می‌کاهد. بتن سبک اتوکلاو شده با توجه به ویژگی‌های خاصی که دارد دارای کاربردهای مختلف است که برحسب وزن مخصوص و مقاومت فشاری آن تفکیک می‌شود.

عضو هیئت‌مدیره انجمن بلوک بتن سبک اتو کلاو در این خصوص افزود: با گسترش استفاده از بتن سبک در سراسر دنیا به‌ویژه در کشورهای پیشرفته و شکل‌گیری آیین‌نامه‌های اجرایی آن‌ها متأسفانه این نوع بتن که دارای قابلیت‌های منحصربه‌فردی است در کشور ما ایران هنوز ناشناخته باقیمانده است.

عضو انجمن صنفی تولیدکنندگان بتن سبک اتو کلاو شده، در خصوص گسترش این محصول در عرصه ساخت‌وساز تصریح کرد: ما تولیدکنندگان بلوک سبک باید فارغ از نام و برند دست‌به‌دست هم داده و این محصول را در کشور گسترش دهیم، چراکه من به این کار به‌صورت یک وظیفه ملی نگاه می‌کنم.

وی افزود: طبق آخرین آمار، ایران هشت برابر اروپا و چهار برابر جهان انرژی مصرف می‌کند. این در حالی است که ما هرگز به میزان اروپایی‌ها از مزایای انرژی بهره نمی‌بریم. بلوک سبک به‌طور قابل‌توجهی مصرف انرژی را در سراسر ساختمان کاهش می‌دهد و همین صرفه‌جویی در مصرف انرژی، در رقم بالا سرمایه بزرگی را برای کشورمان حفظ می‌کند.

این فعال ساختمانی در مورد این محصول گفت: بلوک سبک اتوکلاو شده 20 درصد وزن ساختمان را کاهش می‌دهد، 15 درصد از میزان ملات کم کرده و سرعت اجرا را 15 درصد افزایش می‌دهد؛ و حدود 12 درصد از مصرف فولاد را در ساخت‌وساز کاهش می‌دهد؛ و عایق بسیار خوبی محسوب می‌شود و در این زمینه باید گفت برای گرمایش و سرمایش ساختمان دوسوم صرفه‌جویی خواهید داشت.

وی در این خصوص تأکید کرد: استفاده از این مصالح از تبدیل‌شدن خاک‌هایی باقدرت کشاورزی و نباتی به مصالح ساخت‌وساز جلوگیری می‌کند. در ثانی مصرف انرژی در فرآیند ساخت این محصول نوین یک‌چهارم کمتر از نمونه‌های سنتی است.

این کارشناس در مورد مقرون به‌صرف بودن این محصول گفت: پروژه‌های ساختمانی با استفاده از بلوک‌های AACبا در نظر گرفتن سرعت اجرا، نیروی اجرایی کمتر و مصرف ملات کمتر و همچنین کاهش زیاد بارهای وارده به سازه به دلیل وزن کم دیوارهای از نوع بتن سبک AAC موجب کاهش ابعاد سازه می‌شود که خود صرفه‌جویی قابل‌ملاحظه‌ای را در هزینه مصالح مصرفی موجب می‌گردد. عایق بودن در برابر گرما، سرما علاوه بر صرفه‌جویی چشمگیری که در فضاهای تأسیساتی و سطح حرارتی برودتی موجب کاهش قابل‌ملاحظه در مصرف انرژی لازم برای سرمایش و گرمایش ساختمان در آینده خواهد شد.

رستگار در خصوص روند تولید این محصول گفت: مهم‌ترین مواد اولیه این نوع بتن سیلیس است که همراه آب به‌صورت دوغاب درآورده می‌شود و همچنین آهک پخته‌شده و سیمان است و در همزن‌های مخصوص در مدت‌زمان معلوم است و سپس در قالب‌های موردنظر ریخته خواهند شد.

وی در مورد مزایای فنی این محصول خاطرنشان کرد: سبکی وزن، عایق در برابر حرارت، عایق در برابر برودت، عایق در برابر صدا، استحکام و پایداری در مقابل زلزله، آتش‌سوزی و بسیاری مزایای دیگر از محاسن این بلوک‌ها نسبت به سایر مصالح قدیمی نظیر آجرهای معمولی و آجرهای سفال است. بتن سبک در مقابل آتش بسیار مقاوم است و کلیه شرایط سلامت محیط‌زیست را دارا است. با توجه به ابعاد و سهولت کار، سرعت اجرا نیز نسبت به آجر و سفال تا ۲ الی ۳ برابر افزایش می‌یابد.


[آر اس اس] [آرشیو]
تولید کنندگانAAC تولید کنندگانAAC
نشست تولید کنندگان بتن سبک اتوکلاو شده در کشور(تیرماه99)
تاریخ: ۱۳۹۹/۰۴/۱۵       (تعداد بازدید : 3220)
جلسه نظام مهندسی کشور جلسه نظام مهندسی کشور
نشست اعضای انجمن با کمسیون عمران نظام مهندسی کشور
تاریخ: ۱۳۹۷/۰۵/۲۴       (تعداد بازدید : 7437)
برگزاری سمینار برگزاری سمینار
برگزاری سمینار تخصصی ، طراحی لرزه ای و اجرای اجرای غیر سازه ای معماری
تاریخ: ۱۳۹۸/۰۹/۱۹       (تعداد بازدید : 4818)
نشست تولید کنندگان بتن سبک اتوکلاو شده در تهران نشست تولید کنندگان بتن سبک اتوکلاو شده در تهران
تولید کنندگان AAC در مورخ 17 اردیبهشت ماه طی نشست مشترک و صمیمی ضمن پرداختن به موضوعات جاری و همچنین بررسی بازار، تصمیمات مهمی را اتخاذ کردند
تاریخ: ۱۳۹۷/۰۲/۱۷       (تعداد بازدید : 6559)